KÜLTÜR SANAT İŞ,TEN KISA KISA YAZILAR

BROŞÜR YAZILARI
KÜLTÜR SANAT İŞ,TEN
KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ÇALIŞANLARINA.
Kültür ve Sanat-İş Sendikası.

Emek örgütlerinin siyasal bir çıkmaza girdiği sırada, çalışanların üye çoğunluğunu alıp,yetkiliyiz diyerek masalarda çalışanların ekonomik ve sosyal haklarının satıldığı an,
Çalışanların ekonomik hakları, Sosyal devlet,Hukukun üstünlüğü savunan ve cumhuriyetimizin kazanımlarına sahip çıkacak,çalışanlarıyla barışık ortak akıl ve emek mücadelesi verecek yeni bir emek mücadelesi vererek Atatürk ilke ve inkılaplarının yol gösterdiği emek mücadelesinde yer almıştır.
İşte kültür sanat-iş

Cumhuriyetimizin kazanımları olarak bilinen Devlet Opera-Baleleri,Devlet Tiyatroları,Devlet Senfoni Orkestraları,Devlet Çok sesli Korosu,Türk Halk Müziği Koroları,Devlet Müziği ve Klasik Türk Müziği Koroları ile Devlet Halk Dansları Toplulukları Bitirilmek isteniyor.
Akp iktidara gelince 2004 yılında“Kamu Yasa Tasarısı”adı altında kapatılma tehlikesiyle kaşı karşıya kalan Sanat Kurumları,’yerel idarelere bağlanacaklar’ söylemleriyle üstü örtülü şekilde sosyal devlet anlayışından çıkartılmak istenmiştir.
Kültürü olmayan toplum ve bireyler yetiştirmek.
Tarihimiz,sanat kurumlarımızın ve sanat eğitimi veren birimlerimizin çoğunun kurulmasının,var olanlarında çağdaşlaşma yolunun Mustafa Kemal Atatürk ile var olduğunu gösteriyor.
Bu günkü faşist ve gerici saldırıya bu kurumlarımıza sahip çıkmak yalnızca çalışanların görevleri değil, tüm yurttaşlarımızın gelecek için yapmaları gereken görevleridir.
Yeni sanatçı ve teknik personel alımları durdurulacak. Şimdi uygulanan da budur.
Var olan Sanatçıları ve Teknik personeli bir havuzda toplayarak, gerektiğinde bu havuz sisteminden kullanmak.
Çalışanların ikramiyelerini yok ederek maaşlarını düşük seviyede tutup,yeni yasayla getirilen performansa dayalı sisteme tamamen geçmek.Bunun gerekçesi görev verilmeyen sanatçılardır.Bu sanatçıların performansları düşük diyerek işlerine son vereceklerdir.
‘Sanata sanatçıya ve kültürümüze sahip çıkalım.
“Kar gütmeyen Kurumlar” olarak tüm dünyada statüsü belirlenmiş olan sanat kurumlarının, galeri, kütüphane ve müzelerin sübvansiyonunun dünyanın her yerinde devlet tarafından yapıldığını anlatacağız.

Gittiğimiz her yerde Hazırladığımız bildiri, broşür,dergi ve İnternet sitelerinde AKP hükumetinin Kültür, Sanat ve sanatçıyla ilgili dayanıksız iddialarını çürütmek için çalışacağız.

SANAT KURUMLARIMIZ ŞİRKET DEĞİLDİR;
KAMU HİZMETİ ALAN YURTTAŞLAR DA MÜŞTERİ DEĞİLDİR.
SANAT KURUMLARINDAN ŞİRKETLER GİBİ KAR GÜTME AMAÇLI OLMALARI BEKLENEMEZ.
ORTAK KÜLTÜRÜ,TARİHİ VE SANATI YURTTAŞLARIMIZLA BİRLİKTE YARATTIK,BİRLİKTE SAHİP ÇIKACAĞIZ.
657 sayılı Devlet memurları kanununu bazı maddeleri değiştirilerek çalışanlara kölelik yasası çıkartılacak.
Yine memurun bazı hak ve Özgürlükleri kısıtlı hale getirilerek yani biat kültürüne dayalı yalakalık sistemi getirilecek.

BÖLÜCÜ,IRKÇI VE GERİCİLİĞE KARŞI BİRLİKTE HAYIR DEMEK İÇİN SENDE GEL,SENDE KÜLTÜR SANAT-İŞ’ e ÜYE OL!

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
13 Mart 2016 admin
Yorum yapın

*