Woyzeck adlı oyun çok beğenildi

Devlet Tiyatroları Konya Bin Nefes Bir Ses 9. Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali kapsamında Konya’ya gelen Bursa Devlet Tiyatroları oyuncularının Konya tiyatro salonunda oynadığı Woyzeck adlı oyun seyirciler tarafından beğenilerek, ayakta alkışlandı.

 

Bursa Devlet Tiyatrosundan 24 kişinin oynadığı Woyzeck adlı oyun, yoksul bir asker olan Woyzeck’in askerliğin dışında bir doktorun bilimsel çalışmalarında kobaylık yapmasını anlatmaktadır. Oyun aynı zamanda yozlaşmış koşullara ve adaletsiz toplum düzenine direnemeyen yoksul bir insan aracılığıyla, toplumsal çaresizliği, yoksulların suçluluğa mahkûm oluşlarını ve ahlak kavramını sorgulamaktadır. Bursa Devlet Tiyatrosu sanatçılarının oyundaki başarılı performansları dikkat çekerken, oyun seyirciler tarafından beğenilerek ayakta alkışlandı. Konya Devlet Tiyatrosu Sanattan Sorumlu Tiyatro Müdür Yardımcısı Ferdi Dalkılıç oyunculara başarılarından dolayı bir plaket verdi.

 

Oyunun yazanı Georg Büchner, çeviren Hasan Kuruyazı ve yönetende Muzaffer Aksoy’dur.

Oyunun Yönetmen Yardımcısı ve Turne Başkanı Cem Arabacıoğlu Konya’nın konukseverliğine teşekkür ederek, Konya mutfağıyla etli ekmeğini çok sevdiklerini söyledi.

Konya’da misafir olan Bursa Devlet Tiyatrosu sanatçıları Mevlana Türbesi, Sille gibi yerleri gezdi.

 

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
26 Nisan 2016 admin
Yorum yapın

*