Uğur Mumcuyu 24. Yılında Saygıyla Anıyoruz.

ugur_mumcuugur-mumcu-2

Uğur MUMCU

Suikast sonucu katledilmesi 

Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993´te Ankara´da Karlı Sokak´taki evinin önünde, arabasına konan C-4 tipi plastik bombanın patlaması sonucu Suikast’te kurban gitti. Suikastın hemen ardından olay yerinde inceleme yapan uzmanlar, hiçbir delil bulamadığı ve patlamayla etrafa dağılan ve cımbızla toplanması gereken delillerin ise süpürgeyle süpürüldüğü iddia edilmiştir.

Suikastı, İslami Hareket Örgütü, İBDA-C, İslami Cihat gibi örgütler üstlendi. Suikasttın arkasında Mossad’ın olduğu iddia edilmiştir. Gazeteci arkadaşlarının daha sonra ki açıklamalarında Mumcu´nun öldürülmeden önce Abdullah Öcalan isimli PKK liderinin Milli İstihbarat Teşkilatına bağlı olduğunu ispat eden belgeleri ele geçirdiğini söylenmiştir. Ergenekon Davası sanıklarından Ümit Oğuzdan, iddianamede yer alan ifadesinde, Mumcu nun seri numarası silinmiş ve şu an Irak Devlet Başkanı olan Türkistan Demokratik Partisi lideri Talabani ye götürülen silahlarla ilgili araştırması nedeniyle öldürüldüğünü iddia etti.

Mumcu´nun eşi Güldal Mumcu´yu ziyareti sırasında dönemin Başbakanı Süleyman Demirel, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ve İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, “cinayeti çözmenin, devletin namus borcu olduğu” sözünü verdi. Suikast çiler ve arkalarındaki güçler halen bulunamadı.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş
24 Ocak 2017 admin
Yorum yapın

*